ГОЛОВНАІНФОРМАЦІЙНИЙ ЦЕНТРАрхів новин18-19 вересня в Одесі відбувся День місцевого економічного розвитку в рамках Х Українського муніципального форуму

22.09.2014
18-19 вересня в Одесі відбувся День місцевого економічного розвитку в рамках Х Українського муніципального форуму

LED_Day_19Sep2014_118-19 вересня 2104 року в Одесі відбувся Х Український муніципальний форум в рамках якого Проект МЕРМ провів День місцевого економічного розвитку: «Підтримка та стимулювання місцевого розвитку в Україні». Понад 200 учасників взяли участь у заході, серед яких мери міст, представники державних структур, органів місцевого самоврядування, ФКМ, Посольства Канади, проектів міжнародної технічної допомоги, міжнародні та вітчизняні експерти.

Зі вступним словом виступили Юрій Вілкул, президент АМУ, президент ФКМ Бред Вудсайт та керівник відділу міжнародного розвитку посольства Канади Стівен Поттер.

Захід продовжився пленарним засіданням «Підтримка економічного розвитку територіальних громад в Україні». Юрій Вілкул розповів про впровадження стратегії АМУ з місцевого розвитку: «В рамках Стратегії при регіональних відділеннях АМУ створено 5 центрів сприяння розвитку міст, консультанти яких надали більше 400 консультацій містам-членам АМУ, провели низку семінарів-тренінгів з питань стратегічного планування, залучення інвестицій, написання проектних пропозицій для отримання альтернативного фінансування, а також Форум міських голів. Створено базу даних експертів та інституцій підтримки місцевого економічного розвитку».

LED_Day_19Sep2014_3Про державну політику стимулювання регіонального та місцевого розвитку розповіла Людмила Даменцова, начальник відділу взаємодії з місцевими органами влади департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Мінрегіону України.

Бред Вудсайд привітав учасників від імені ФКМ і виступив з презентацією «Місцеве самоврядування – це важливо!». У виступі він висвітлив роль ФКМ у розвитку муніципального сектору Канади. Перш за все, ФКМ представляє інтереси органів місцевого самоврядування перед Урядом Канади. Вона об’єднує великі міста, невеликі містечка, сільські і віддалені муніципалітети, що становить 2 000 членів, які представляють 93% канадців. Доповідач розповів про постійні комітети та форуми Федерації, види діяльності діяльності – політика та дослідження, лобіювання інтересів; виконання національних програм. Пан Вудсайт також розповів про двадцятисемирічний досвід ФКМ у виконанні міжнародних програм.

Тед Трелер, консультант Проекту МЕРМ представив новий посібник з основ теорії і практики МЕР «Місцевий економічний розвиток – шлях до процвітання громади». Пан Трелер зазначив, що це перший докладний посібник з МЕР що створено спеціально для українських фахівців з МЕР. Посібник містить змістовий виклад поняття МЕР, його складових, інструментів і практик.

LED_Day_19Sep2014_12Надалі робота Дня МЕР продовжилась в трьох секціях, одна з яких «Енергоефективність – шлях до збалансованого розвитку громад». Євген Удод, голова Дніпропетровської обласної ради, взяв участь в першій секції та розповів про регіональні ініціативи енергоефективності, роль та місце обласної ради у їх реалізації. За словами пана Удода, для вирішення проблеми енергоефективності найголовніше – створити умови для інвесторів і державно-приватного партнерства, залучити до цього процесу міжнародних експертів і безпосередньо громадськість. Тільки такий підхід дозволить максимально швидко і безболісно впровадити всі необхідні інновації. «Необхідно максимально швидко запустити енергозбереження в повсякденному житті українців як осмислене культурне, економічне та управлінське явище. Треба бути реалістами – тільки адміністративними методами впоратися з цим завданням неможливо! Впровадження сучасних технологій енергозбереження в наших містах і районах – спільна справа влади і жителів», – зазначив він. Під час роботи в секції начальник територіального управління Держагенства з енергоефективності та енергозбереження України в Одеській області Іван Крошка акцентував увагу на популяризації енергоефективних заходів як складовій підвищення енергоефективності. Марк Бростром, керівник департаменту з охорони довкілля міста Едмонтон (Канада), розповів про ризики і можливості трансформації енергетичного сектору. Перш за все, доповідач розповів про поточну ситуацію енергопостачання в Едмонтоні, його підхід в напрямку забезпечення збалансованої та стійкої енергетичної системи, економічні інструменти ї ризики її трансформації. Про енергетичні можливості впровадження комплексного управління побутовими відходами розповів Святослав Євтушенко, генеральний директор ТзОВ «Укрекоіндастрі», депутат міської ради м. Рівне. В презентації «Сміттєпереробний завод – це спільний проект» пан Євтушенко розповів, що завдяки функціонуванню цього підприємства виробляється альтернативне паливо (АП), яке використовується як носій енергії на інших виробництвах, адже 150 кг АП=100 кг кам’яного вугілля. В секції взяли участь також представники міжнародних проектів: заступник директора проекту GIZ «Енергоефективність у громадах» Іма Хренова-Шимкіна розповіла про головну мету його діяльності – підтримка та посилення здатності місцевого самоврядування виконувати роль провідної сили в Україні щодо впровадження заходів з підвищення енергоефективності; Андрій Міцкан, заступник керівника проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні», розповів про енергозбереження та заміщення газу у місцевих громадах, про національну енергетичну безпеку. Про ініціативу «Угода мерів» та інструменти її реалізації розповів експерт проекту Європейської комісії «Демонстраційні проекти сталого розвитку міст у регіоні східного партнерства» Анатолій Копець.

Друга секція була присвячена професійній підготовці кадрів для планування та реалізації проектів розвитку в містах. Навчальна програма з МЕР, яку розробляли канадські і українські експерти Проекту МЕРМ разом з Національною академією державного управління при Президентові України, представив Олег Войтович, спеціаліст з МЕР Проекту МЕРМ. Григорій Шаркевич, заступник міського голови м. Синельникове, особисто брав участь в навчаннях за цією програмою, які відбувались з травня по липень 2014 року. Пан Шаркевич поділився з присутніми набутим досвідом, позитивними враженнями і новими знаннями, детально описав процес проведених курсів навчання та наголосив на його цінності для працівників ОМС. Володимир Вакуленко, завідувач кафедри регіонального управління місцевого самоврядування та управління містом НАДУ, поділився з присутніми можливостями створення державної системи навчання з МЕР, яка може представляти собою магістерський курс або систему підвищення кваліфікації. Роль регіональної та місцевої влади у створенні системи підготовки кадрів представила Олена Савченко-Сватко, начальник відділу з питань кадрової роботи та служби в органах місцевого самоврядування виконавчого апарату Дніпропетровської облради. В своєму виступі пані Олена наголосила на необхідності у професійному навчанні при прийомі на роботу нових працівників, переведенні працівників на інші посади, зарахуванні співробітників в кадровий резерв, в цілях підвищення іміджу установи, для підвищення продуктивності праці співробітників, освоєння працівниками нових напрямків діяльності і т.п. Олена Тертишна, перший заступник Голови Державного фонду сприяння місцевого самоврядування в Україні, розповіла про впровадження інноваційних навчальних програм підвищення кваліфікації посадових осіб місцевого самоврядування та депутатів місцевих рад, а координатор Проекту РЕОП Тарас Криворучко, презентував досвід підготовки навчальних програм з прогнозування розвитку територій.

LED_Day_19Sep2014_14Під час роботи третьої секції обговорювалось питання міжмуніципального співробітництва як чинника стимулювання розвитку громад. Людмила Даменцова, начальник відділу взаємодії з місцевими органами влади департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Мінрегіону України розповіла про державну політику стимулювання співробітництва територіальних громад; Олександр Врублевський, юрист-аналітик Інституту громадянського суспільства, про співробітництво як інструмент посилення ресурсного потенціалу територіальних громад; Віталій Тарелкін, міський голова м. Тернівка, поділився досвідом міжмуніципального співробітництва у сфері поводження з твердими побутовими відходами у субрегіоні «Західний Донбас» Дніпропетровської області, а директор департаменту соціального розвитку компанії ДТЕК Вікторія Гриб презентувала способи підтримки міжмуніципального співробітництва через проекти корпоративно-соціального партнерства. Ірина Іваночко, начальник відділу культури і туризму Миколаївської РДА, розповіла про плани щодо підтримки туризму в субрегіоні «Розділля» Львівської області, серед яких розробка нових туристичних продуктів, збільшення кількості осіб, які отримують інформацію про туристичні принади субрегіону та покращення рівня обслуговування туристів. Володимир Туз, міський голова м. Новий Розділ розповів про досвід впровадження міжмуніципального співробітництва як чинника стимулювання розвитку субрегіону «Розділля». Пан Туз зазначив, що відповідно до методології, запропонованої Проектом МЕРМ, міста успішно впроваджують власні Стратегічні плани, проте керівництво міст усвідомило, що є ціла низка проблем, вирішення яких є складним для однієї адміністративно-територіальної одиниці, а сучасне законодавство України дозволяє об’єднувати зусилля і ресурси на вирішення їх спільних проблем. «У процесі розробки Стратегії економічного розвитку субрегіону «Розділля» ми отримали великий поштовх до спільної роботи, що є важливим чинником та платформою для подальшого впровадження Стратегії. У багатьох зацікавлених сторін існує очікування того, що час та енергія, затрачені для опрацювання стратегії, реалізуються у позитивні економічні зрушення під час реалізації запланованих заходів. Відтак, надалі треба зберегти це натхнення та розвинути його».

LED_Day_19Sep2014_17Під час ще одного пленарного засідання були надані рекомендації від секцій та представлено здобутки автоматизованої системи муніципальної статистики (АСМС). Володимир Грушевський, начальник відділу економіки виконавчого комітету Кузнецовської міської ради, представив АСМС як інструмент для стимулювання розвитку громади, а Надія Єременко, експерт АМУ з питань муніципальної статистики, про сталість та перспективи розвитку АСМС. Вони закликали учасників долучитись до АСМС, адже це дуже зручна електронна система збору, збереження та обробки інформації про основні сфери життєдіяльності територіальних громад та діяльності органів самоврядування. Як зазначили доповідачі, це дає можливість при мінімумі затрат часу і робочої сили максимально швидко знаходити потрібні дані, аналізувати їх, оперувати ними, використовувати їх при прийнятті управлінських рішень.  

 
Free Joomla Templates by JoomlaShine.com