ГОЛОВНАІНФОРМАЦІЙНИЙ ЦЕНТРАрхів новинРозширення участі жінок у місцевому самоврядуванні серед пріоритетів Асоціації міст України

06.05.2014
Розширення участі жінок у місцевому самоврядуванні серед пріоритетів Асоціації міст України

Стаття з журналу «Місцеве самоврядування та регіональний розвиток в Україні»
№1 (5) січень-березень 2014 року

for_gerder_article

Рівноправна участь жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства є не лише вимогою принципів демократії та соціальної справедливості, але й передумовою для сталого економічного розвитку. Подолання проблем ґендерної нерівності — це важливе завдання всіх рівнів влади, зокрема, і місцевого самоврядування.

Органи місцевого самоврядування, як найближчий до громади рівень влади, як найкраще  пристосовані до того, щоб залучати жінок і чоловіків до процесу управління. Врахування інтересів, потенціалу та потреб кожної статі є виключно важливим для прийняття обґрунтованих рішень, справедливого розподілу ресурсів, пільг та відповідальності між жінками і чоловіками, а також рівного доступу до послуг та вигод місцевого економічного розвитку.

Асоціація міст України, як повноважний представник і лобіст інтересів місцевих громад, визнає пріоритетність питання ґендерної рівності та важливість розширення участі жінок у місцевому самоврядуванні та економічному розвитку. Зокрема, у рамках Проекту «Місцевий економічний розвиток міст України», який впроваджується у співпраці з Федерацією канадських муніципалітетів за фінансової підтримки уряду Канади, Асоціація розбудовує потенціал для ведення діалогу щодо реалізації передової практики у сфері ґендерних відносин та комунікаційно-освітню діяльність у цій сфері. 14 березня 2013 року прийнято Стратегію забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, яка стала частиною Стратегії розвитку АМУ. Стратегія визначає бачення та підходи Асоціації міст України щодо створення умов для рівноправної участі жінок і чоловіків у процесі прийняття рішень на місцевому рівні та їх рівного доступу до управління і користування ресурсами та послугами місцевого економічного розвитку.

Для сприяння інтеграції ґендерного принципу в діяльність органів місцевого самоврядування у складі АМУ ще у 2012 році створено Секцію з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. Головою Секції обрано Первомайського міського голову Людмилу Дромашко. Керівний орган Секції — Комітет, до складу якого входять міські, селищні голови, депутати місцевих рад, в тому числі і чоловіки. Саме такі партнерські умови співпраці дозволяють налагодити ефективну роботу та сприяти якісним ґендерним перетворенням у суспільстві.
На засіданнях Комітету, які відбуваються двічі на рік, визначаються цілі та програма дій, плануються заходи, які зможуть забезпечити ефективну і стабільну діяльність АМУ з просування ґендерних ініціатив. Відзначимо, що інформаційно-просвітницька діяльність визнана пріоритетним напрямком роботи, оскільки, на тверде переконання членів Комітету, становлення політики ґендерної рівності на місцевому рівні великою мірою залежить від політичної волі та обізнаності управлінців з механізмами та інструментами інтегрування ґендерного підходу в управління, економічне планування та бюджетні процеси.

За ініціативи і сприяння Комітету АМУ пройшли два всеукраїнські Форуми місцевого самоврядування з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків — у листопаді 2011 року Києві та в жовтні 2012 року Львові. Мета Форумів — не лише обговорити перешкоди на шляху жіночого політичного представництва, але й визначити найбільш ефективні стратегії розширення участі жінок, серед яких — зміцнення лідерського потенціалу жінок, жіночої підтримки та солідарності, мережевої взаємодії, політичного наставництва. Інтерактивний формат зібрань дає можливість представникам українських міст обмінятися думками щодо причин ґендерної нерівності, а також поділитися досвідом та кращими практиками у цій сфері.

За статистичними даними рівень представництва жінок в керівництві органів місцевого самоврядування України поки достатньо низький. Зокрема, серед міських голів з 456  міст-членів Асоціації — лише 24 жінки, в обласних радах частка жінок складає — 17%, в районних — 23%, міських — 28%. Подібна тенденція спостерігається і на міжнародному рівні. Згідно з даними організації «Об’єднані міста і місцеві уряди» (UCLG) у світі лише 5% жінок-мерів та 20% жінок-депутатів. Лише 10 зі 195 світових столиць очолюють жінки, що складає 5,1%. Трошки вищим є рівень представництва жінок-мерів у містах-мільйонниках — 29 жінок з 493 мерів міст, що складає 6.1%.

for_gerder_article_2Ґендерний аналіз політичних процесів показує, що чоловіки і жінки не завжди поділяють одні і ті ж погляди, і не завжди мають однакові потреби, тому представництво жінок є виключно важливим для того, щоб інтереси обох статей могли бути адекватно адресовані та сприйняті. Варто наголосити, що особливу увагу Комітет з питань забезпечення рівних прав жінок і чоловіків АМУ приділяє ґендерно збалансованому представництву в органах управління, а також спрямовує зусилля Асоціації на стратегію збільшення участі жінок у місцевому самоврядуванні. Для забезпечення принципу збалансованого представництва при формуванні Правління АМУ Комітет підготував Резолюцію та план дій щодо збільшення участі жінок у керівних структурах Асоціації міст України та в органах місцевого самоврядування. Відповідно до Резолюції внесено зміни до Статуту АМУ, які передбачили ґендерне квотування — забезпечення щонайменше 5% представництва жінок у складі Правління. Після внесених змін вже на перших виборах до Правління було обрано вдвічі більше жінок, ніж задекларовано — 10%. Серед членів Правління Асоціації міст України — Марія Нікорич, Новоселицький міський голова (Чернівецька обл.); Галина Мінаєва, Чугуївський міський голова (Харківська обл.); Людмила Дромашко, Первомайський міський голова (Миколаївська обл.); Галина Григорова, Станично-Луганський селищний голова (Луганська обл.).

Окрім цього, Стратегія забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків визначає одним із завдань Асоціації міст України співробітництво з національними та міжнародними організаціями і об’єднаннями, які спрямовують свою діяльність на забезпечення ґендерної рівності у місцевому самоврядуванні та місцевому економічному розвитку. АМУ встановлює зв’язки з партнерськими асоціаціями за кордоном для обміну досвідом та вивчення успішних муніципальних практик країн Європи та світу.

Асоціація міст України і надалі докладатиме зусиль для підтримки органів місцевого самоврядування у сфері забезпечення гендерної рівності, оптимізації збалансованої участі обох статей у процесах прийняття рішень, працевлаштування, підприємницької діяльності, а також покращення економічних можливостей жінок, їх професійній та особистісній самореалізації. Це, у свою чергу, забезпечить більш ефективне місцеве самоврядування та підвищить якість життя мешканців українських міст.

 
Free Joomla Templates by JoomlaShine.com