ГОЛОВНАІНФОРМАЦІЙНИЙ ЦЕНТРАрхів новинВ Посольстві Канади в Україні обговорили ґендерні питання

2.03.2011
В Посольстві Канади в Україні обговорили ґендерні питання

1 березня 2011 року в Посольстві Канади в Україні відбулася зустріч експертів з ґендерних питань.

У засіданні взяли участь керівник відділу співпраці КАМР Каті Чаба, експерт проектів Посольства Канади в Україні Наталя Заварзіна, співробітники Посольства та науковці.

Подібні зустрічі гендерних експертів стали традиційними. Вони включають виступи провідних ґендеристів України і Канади з тієї чи іншої проблематики; презентації результатів досліджень і, звичайно, обмін досвідом з інтегрування гендерних підходів у діяльність проектів.

Березнева зустріч була присвячена обговоренню питань впливу адміністративної реформи на інституціональні механізми забезпечення гендерної рівності в Україні; ґендеру і корупції в галузі вищої освіти; ознайомленню з ґендерно-чутливими індикаторами ефективного інтегрування гендерної рівності в проекти технічної співпраці.

Олена Волянська, представник проекту «Боротьба з корупцією в Україні» ознайомила присутніх з результатами дослідження щодо гендерних особливостей корупційної поведінки, мотивації корупційної поведінки та антикорупційного потенціалу жінок і чоловіків. І хоча, згідно з наведеними даними, корупційна поведінка не має яскраво виражених гендерних відмінностей, все ж існують суто чоловічі і суто жіночі практики, пов’язані з нерівним розподілом чоловіків і жінок у вертикалі посад. У ході обговорення результатів дослідження присутні дійшли згоди щодо нагальної потреби боротьби з поширенням корупційної культури у суспільстві; необхідності оптимізації заробітних плат, введення квот при розподілі керівних посад у вузах. Серед організаційних заходів були названі посилення форм контролю за викладачами; застосування санкцій і до хабарників (штрафи, звільнення), і до провокаторів хабарів.

Щодо впливу адміністративної реформи на інституціональне забезпечення гендерної рівності в Україні висловили свої позиції гендерний експерт Посольства Канади в Україні Лариса Магдюк, спеціаліст з гендерної рівності Проекту МЕРМ Людмила Чернявська та керівник Проекту розробки та впровадження публічної політики Сергій Котенко.

Лариса Магдюк окреслила загальну ситуацію із забезпеченням гендерної рівності в Україні, наголосила на непослідовності дій держави, спричинених, в першу чергу, відсутністю політичної волі. За словами Л.Магдюк, ліквідація в результаті адміністративної реформи Міністерства України у справах сім’ї, молоді і спорту не вплинула на діяльність тих, хто справді опікується проблемою гендерної рівності, зокрема, на роботу гендерних експертів, які працюють в проектах СІДА. Вони продовжують відстоювати рівні права жінок і чоловіків і впроваджувати різноманітні заходи на досягнення гендерної рівності.

На думку Л.Чернявської, адміністративна реформа по суті зруйнувала існуючий в державі механізм забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, адже у зв’язку з реорганізацією Міністерства у справах сім’ї, молоді і спорту, на яке була покладена відповідальність за реалізацію гендерної політики в Україні, призупинилася робота з розробки ряду важливих нормативно-правових актів, в першу чергу, Закону України "Про затвердження Загальнодержавної цільової соціальної програми забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2015 року"; впровадження політико-правових та організаційних заходів із забезпечення паритетної участі жінок і чоловіків в управлінні.
Було наголошено, що в цих складних умовах взяти на себе ініціативу, активізувати діяльність із впровадження конкретних заходів із забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків повинна влада на місцях, в першу чергу органи місцевого самоврядування.

Серед пріоритетних завдань були названі:

  • необхідність налагодження і зміцнення зв’язків з організаціями громадянського суспільства - для використання їх досвіду і потенціалу у впровадженні гендерних підходів, а також, що не менш важливо, для зміцнення творчої та організаційної спроможності самих місцевих органів влади;
  • впровадження заходів, спрямованих на роботу з молоддю, оскільки саме молоді дівчата і хлопці з розвиненою гендерною свідомістю зможуть у майбутньому відстоювати право на рівну участь, здійснюючи моніторинг діяльності уряду, ініціюючи зміни в законодавстві та суспільному житті.

Л.Чернявська акцентувала також увагу на необхідності підтримки сімейного бізнесу, адже саме сімейні підприємства сприяють рівності жінок і чоловіків, сприяють гармонізації сімейного життя і економічному розвитку міст і сіл, тому місцевій владі до стратегічних планів економічного розвитку слід включати заходи, спрямовані на підтримку сімейних підприємств (кредитування, навчання, податкові пільги), що в результаті, сприятиме забезпеченню гендерної рівності.

Сергій Котенко підтримав позицію стосовно того, що регіональні і міські програми розвитку повинні включати гендерні компоненти; розповів про налагодження співпраці з державними адміністраціями; поінформував про участь в проекті науковців, які здійснюють аналіз стану гендерної рівності в областях, розробляють спеціальні програми, зокрема, щодо підтримки малого бізнесу, який сприяє рівності прав та можливостей жінок і чоловіків в економічній сфері.

Присутні на зустрічі науковці Ірина Киянка (Львів) та Олександр Рудік (Дніпропетровськ) розповіли про свою співпрацю з проектом та державними адміністраціями з впровадження гендерних підходів. Ірина Киянка, зокрема, розповіла про створені при Львівській держадміністрації Гендерний ресурсний центр та Гендерну раду.

Про інструменти інтегрування гендерної рівності в проекти технічної співпраці поінформувала присутніх гендерний експерт Лариса Магдюк. У своєму виступі вона ще раз наголосила на важливості комплексного гендерного підходу; підкреслила значимість оцінки впливу тієї чи іншої політики на жінок і чоловіків; розповіла про складові гендерного аналізу.

Учасники зустрічі обмінялися думками щодо представленого повідомлення; обмінялися власним досвідом інтегрування гендерної рівності в діяльність проектів.

Керівник відділу співпраці Канадської агенції з міжнародного розвитку Каті Чаба у заключному слові зазначила, що СІДА не може виробити абсолютно уніфікованих рекомендацій, оскільки у деяких проектах гендерне інтегрування впроваджується легко, успішно, а в деяких проектах цей процес проходить важче. Проте, існують загальні індикатори, і важливо, щоб проекти реалістично оцінювали свої можливості, співставляли ідеї, плани з наявними ресурсами для їх реалізації. Каті Чаба подякувала куратору зібрання Наталі Заварзіній і всім учасникам за активну роботу, побажала подальших успіхів.

 
Free Joomla Templates by JoomlaShine.com