ГОЛОВНАІНФОРМАЦІЙНИЙ ЦЕНТРАрхів новинПроект МЕРМ організував навчально-практичного семінару з питань політичного лідерства для жінок-міських голів

10.06.2012
Проект МЕРМ організував навчально-практичного семінару з питань політичного лідерства для жінок-міських голів

Семінар відбувся 6-7 червня у м. Києві.

Головним завданням семінару було обговорення ґендерних аспектів політичного лідерства; окреслення шляхів забезпечення паритетного представництва у прийнятті рішень щодо пріоритетів місцевого розвитку; визначення стратегій зміцнення лідерського потенціалу жінок-політиків.

Адже на фоні зростання у всьому світі представництва жінок у політиці, ситуація в Україні не змінюється: впродовж шести скликань відсоток жінок у парламенті не перевищував 8,5 %. На сьогодні він складає 7,4 %. За показником жіночого представництва Україна посідає 122 місце у світі і - остання в Європі.

Gender_workshop_6-7June2012_8Відсутній ґендерний баланс і в органах місцевого самоврядування. Серед депутатів міських рад обласних центрів переважна більшість – чоловіки. Лише у 5 містах - обласних центрах кількість депутаток перевищила 20 відсотків. У 456-ти міських радах різних рівнів підпорядкування головують лише 24 жінки, що становить 5,3% від загального представництва. Серед голів рад міст обласного значення лише 3,9 відсотки жінок, у міських радах районного значення - 6,1 відсотки жінок, серед голів селищних рад жінки складають 19,2 відсотка.

Учасниці семінару – міські, селищні, сільські  голови  та  депутати міських рад з 12 областей України – аналізували причини низького представництва жінок у політиці та управлінні; визначали шляхи збільшення представництва жінок у місцевому самоврядуванні, зокрема, конкретні кроки щодо включення жінок до складу Правління Асоціації міст України.

Фасилітували обговорення українські експерти з питань ґендерної рівності – Лариса Кобелянська, Михайло Корюкалов, Людмила Чернявська - та представниці Канади – депутатка  міської ради Брентфорда Маргеріт Ческі-Сміт, депутатка з Нью-Вестмінстера Лорі Вільямс та експертка з питань ґендерної рівності Бет Воронюк.

Gender_workshop_6-7June2012_18Інтерактивний формат семінару, що передбачав використання рольових ігор, різноманітних групових та індивідуальних вправ, «мозкових атак» тощо, сприяв встановленню зв‘язку з практичним досвідом присутніх, який в процесі групової роботи учасники використовували для аналізу ситуації, виявлення проблем, окреслення шляхів їх розв‘язання.

Маргеріт Ческі-Сміт, яка є не лише депутаткою міської ради, але й членкинею Правління Федерації канадських муніципалітетів (ФКМ), поінформувала присутніх про місію та структуру ФКМ, про діяльність створеного при ФКМ постійно діючого Комітету з питань статусу жінок, який став одним із найдієвіших механізмів підтримки рівноправної участі жінок і чоловіків у прийнятті рішень на місцевому рівні.

Учасниці семінару дізналися, зокрема, про такі заходи Комітету, як Школи кампаній, спрямовані на створення національної мережі активістів, які працюють у своїх громадах та за їхніми межами над залученням, заохоченням і підготовкою жінок до участі у місцевій політиці. Як зазначили представниці місцевого самоврядування Канади,  в рамках Школи кампаній проводяться семінари, консультації для жінок з метою підвищення їхніх навичок з проведення передвиборчих кампаній, а також комунікаційних вмінь; організовуються різноманітні конкурси - з присудженням нагород та стипендій; розробляються та поширюються посібники - з  практичними порадами щодо проведення  виборчої кампанії тощо.

Представниці місцевого самоврядування України обговорювали специфіку виборчих кампаній на місцевому рівні, в тому числі висування кандидатів за партійними  списками,  ділилися власним досвідом використання тих чи інших виборчих технологій.

Оскільки однією з суттєвих перешкод на шляху паритетного представництва, за визначенням учасниць семінару, є недостатня представленість через ЗМІ позицій жінок голосів та  створення негативного образу жінки-політика,  велику увагу на семінарі було приділено стратегіям ефективної співпраці із ЗМІ. Було підкреслено важливе значення засобів масової інформації у формуванні іміджу жінки-політика; незамінну роль ЗМІ у донесенні певної інформації до відома громадськості і у формуванні ставлення громадськості як до роботи міського голови, так і до всього місцевого самоврядування.  

Gender_workshop_6-7June2012_17Лорі Вільямс та Маргеріт Часкі Сміт продемонстрували «хороше» і «погане» інтерв‘ю, після чого учасниці семінару визначали основні секрети успішного надання інтерв’ю для ЗМІ, зокрема, якою має бути структура відповідей, як реагувати на важкі, провокативні запитання, як правильно спрямувати інтерв’ю на ті заяви, які необхідно зробити, як контролювати свій психологічний стан, давалися поради щодо використання тих чи інших вербальних і невербальних засобів комунікації,  особливості використання цитат тощо.  

Під час семінару були висловлені пропозиції і щодо проведення Форуму місцевого самоврядування з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запланованого на 3-4 жовтня 2012 року.

На думку більшості представниць міських рад, на форумі варто продовжити обговорення гендерних  аспектів політичного лідерства, зокрема, у різних секціях:
- Представити  та обговорити успішні практики жінок-міських (селищних) голів;
-  Обговорити методи посилення впливовості громадських активісток; розробити стратегію їх залучення до політичної участі;
- Обговорити та визначити найбільш ефективні технології  підготовки молодих лідерок;
- Через інтерактивні вправи розвінчати певні гендерні стереотипи, розвинути навички долання перешкод на шляху участі жінок у політиці.
Було запропоновано обговорити на Форумі і питання посилення економічних можливостей та розширення соціальних прав жінок, зокрема,  формування гендерно-чутливих бюджетів місцевих громад; створення умов у містах і селищах (селах) для жіночого підприємництва тощо.

Анкети зворотнього зв’язку підтвердили актуальність обговорення проблеми низького представництва жінок у політиці та управлінні. Всі учасниці високо оцінили загальну якість семінару (рівень роботи модераторів, важливість і актуальність порушених питань, значимість дискусій); зазначили, що інформація, отримана на семінарі, згодиться їм у практичній роботі, стане поштовхом для активізації  участі у політичному житті, зарядом на майбутню роботу.

До сильних сторін семінару були віднесені також його практичність, доброзичлива атмосфера, інтерактивна форма проведення заходу, можливість вільного вияву власних поглядів, обміну досвідом, новими практиками проведення виборчих кампаній, вироблення спільної позиції та інше. 

Серед побажань – обов‘язково продовжувати проведення подібних семінарів – для подальшого обміну досвідом досягнення паритетного представництва, збагачення новими практиками, зокрема, щодо подолання перешкод для участі жінок на місцевому рівні, залучення молоді до політичного життя.

Було запропоновано також розпочати наступний семінар з обговорення змін та практичних заходів, які вдалося запровадити на місцях. Були висловлені побажання включити до наступних семінарів психологічні тренінги, більше уваги приділити темі жіночого лідерства – зокрема, специфіці найбільш ефективних управлінських орієнтирів жінок-лідерів, тощо; запрошувати на семінари представниць Парламенту, інших гілок влади. 

Проект МЕРМ обов’язково врахує всі ці пропозиції і побажання - з тим, щоб  подальші семінари з питань гендерних аспектів політичного лідерства були більш ефективними.

Обговорення представниками органів місцевого самоврядування шляхів збільшення жіночої участі у прийнятті політичних рішень сприятиме забезпеченню присутності інтересів жінок і чоловіків  у всіх сферах життя - з метою рівноправного врахування потреб та потенціалу обох статей. 

Паритетне представництво, рівноправна участь жінок і чоловіків у політиці і управлінні забезпечить добробут і якість життя як жінок,  так і чоловіків, сприятиме  позитивним змінам у суспільстві.

Фотогалерея тут.

 
Free Joomla Templates by JoomlaShine.com