ГОЛОВНАДЕПОЗИТАРІЙ ЗНАНЬНапрацювання демопроектів

м. Львів, демонстраційний проект:

Розвиток інноваційного середовища та підвищення інвестиційного іміджу Львова

Нині Львів – це сучасне європейське місто з висококваліфікованими фахівцями та конкурентною оплатою праці, динамічним розвитком економіки та позитивною історією залучення у місто прямих іноземних інвестицій. Однак ще донедавна і інноваційний, і інвестиційний потенціал Львова було розкрито не повною мірою. Причина цього – низький рівень інноваційного середовища та недостатня промоція інвестиційного потенціалу Львова, несформований механізм комерціалізації наукових розробок.

Імпульсом для формування середовища, сприятливого для інновацій та інвестицій, став демонстраційний проект «Розвиток інноваційного середовища та підвищення інвестиційного іміджу Львова». Його впроваджував Інститут міста Львівської міської ради (ЛМР) за підтримки Проекту МЕРМ. Демопроект складався з двох фаз, які було реалізовано у травні 2012 – березні 2013 та листопаді 2013 – жовтні 2014 років.

Мета I фази проекту – підготувати до початку діяльності Львівський центр інновацій і Львівський центр залучення інвестицій, що призведе до позиціювання Львова як міста зі стабільною, наукомісткою, конкурентоспроможною економікою. Мета ІІ фази – сприяти розвитку інноваційного середовища та залученню інвестицій до Львова.

І фаза

Під час І фази демопроекту було створено та організовано функціонування Львівського центру інновацій. Депутати Львівської міської ради схвалили відповідне рішення лише за третім разом, що було пов’язано з політичним протистоянням на рівні муніципалітету. Ідею створення Центру залучення інвестицій депутати й зовсім відхилили. Проте після численних нарад було прийнято рішення використати потенціал Управління зовнішньоекономічних відносин та інвестицій міської ради замість створювати нову структуру.

Завдяки демонстраційному проекту обладнано приміщення для Львівського центру інновацій, організовано його презентації для стратегічних партнерів. Було зареєстровано домен www.innovateinlviv.com і розроблено сайт, що згодом перетворився на сайт ключового проекту Центру інновацій – бізнес-інкубатора для ІТ-проектів «Стартап-Депо», створеного під час ІІ фази демопроекту.

У рамках І фази представники ЛМР, Інституту міста і Львівського центру інновацій взяли участь у низці міжнародних заходів, на яких презентували інвестиційно-інноваційний потенціал міста.

У травні 2012 року представники ЛМР взяли участь у конференції «Shared services and outsourcing week» в Амстердамі. Це дало їм змогу особисто поспілкуватися з топ-менеджерами провідних світових компаній у сфері аутсорсингу бізнес-процесів і презентувати Львів потенційним інвесторам. Під час конференції львів’яни отримали цінні знання щодо форми і формату презентації потенціалу міста, які стали основою розробки інвестиційних буклетів для Львова.

У вересні 2012 року вони взяли участь у щорічній зустрічі Європейської мережі міст та університетів ЮніверСітіз в Аахені. Це дало змогу налагодити контакт з науковими групами з європейських університетів, ознайомитися з європейським досвідом взаємодії між містами та університетами й перейняти його модель для налагодження співпраці між ЛМР і Національним університетом «Львівська політехніка».

Окремим напрямом роботи Центру інновацій стала співпраця з вищими навчальними закладами Львова технічного спрямування та допомога в комерціалізації їхніх розробок. Фахівці Центру допомагали їм у фандрейзингу, зокрема разом з ними підготували низку проектних пропозицій для отримання фінансування на втілення розробок, а також сприяли започаткуванню низки навчальних курсів для студентів ІТ-спеціалізації.

ІІ фаза

Під час ІІ фази демопроекту його виконавці – працівники ЛМР, Інституту міста та Львівського центру інновацій зосередилися на кількох напрямах розвитку інноваційного середовища та залученні інвестицій у місто.

Перший – посилення інформаційного обміну «бізнес–влада» для підтримки розвитку місцевих компаній. Для цього було проведено дослідження бізнес-клімату Львова у кількох галузях економіки.

Другий напрям – надання доступу львівським підприємцям та іноземним інвесторам до інформації про комунальне та комерційне майно Львова. У рамках проекту було розроблено веб-сайт http://mayno.lviv.ua, на якому розміщено базу даних доступного комунального майна та інших комерційно-привабливих об’єктів міста. Складено також Каталог виробничих площ.

Третій напрям – створення бізнес-інкубатора, який мав би стати місцем обміну знаннями та досвідом між львівськими стартап-командами, менторами та підприємцями. Бізнес-інкубатор «Стартап-Депо» відкрито на початку 2014 року в приміщенні, отриманому в оренду на вигідних умовах від Львівської міської ради. Він допомагає розвивати культуру технологічного підприємництва та виходити місцевим стартапам на глобальний ринок.

Четвертий – започаткування щорічного конкурсу ІТ-стартапів у Львові Lviv Deal Generator (LDG, Львівський генератор угод) на основі досвіду провінції Alberta. LDG, що відбувався у травні 2014 року, полягав у зборі аплікацій стартапів і оцінці їх компетентним журі з авторитетних людей у сфері технологічного підприємництва України. Журі обрало п’ять найперспективніших розробок, автори яких у рамках програми менторства «Стартап-Депо» пройшли підготовку до презентації потенційним інвесторам, що відбулася за п’ять місяців – у жовтні 2014 року під час конференції "«ІТ-Арена Львова».

П’ятий напрям – об’єднання львівської ІТ-спільноти навколо «Стартап-Депо» через проведення регулярних зустрічей. Для цього у бізнес-інкубаторі відбуваються події та презентації, на яких успішні ІТ-підприємці, дизайнери, інноватори діляться своїми історіями та секретами успіху. Періодично відбуваються хакатони, на яких програмісти, дизайнери, креативні працівники обмінюються ідеями, формують команди та створюють нові продукти або сервіси. Відбуваються міждисциплінарні події для об’єднання фахівців у креативних і технологічних сферах, а також події для студентів, покликані надихати їх починати власні проекти чи долучатися до наявних.

Завдяки демонстраційному проекту у Львові було створено платформу для розвитку інноваційного середовища та залучення інвестицій, зміцнилася не тільки спільнота ІТ-підприємців, а й громада міста. Бізнес-інкубатор як структура, що забезпечує стартап-команди якісними послугами у сфері навчання, доступу до фінансування та експертних порад, збільшує їхні шанси вирости у технологічні компанії та створювати конкуренцію не лише в межах України, а й у світі.

Ознайомтеся докладніше з продуктами, розробленими в рамках проекту:
Звіт про опитування підприємців ІТ-сфери 
Звіт про опитування підприємців легкої промисловості
Звіт про опитування підприємців видавничої справи
Звіт про опитування підприємців туристичної галузі
Каталог виробничих площ
Веб-сайт Львівського центру інновацій і бізнес-інкубатору Стартап-Депо www.innovateinlviv.com
База даних інвестиційних об’єктів http://mayno.lviv.ua
Більше про Стартап-Депо читайте в історії успіху «У Львові відкрито перший український бізнес-інкубатор ІТ-спеціалізації»
Про роль Стартап-Депо у підтримці розвитку місцевого бізнесу читайте у кращій практиці «Розвиток місцевого підприємництва. Бізнес – рушій економічного процвітання громад»
 
Free Joomla Templates by JoomlaShine.com